Komentari:

© Marko Stilinović

Juniorska regata „München 2006.“

Naši najbolji juniori vratili su se u nedjelju navečer s još jedne uspješno odveslane regate u Münchenu. Pošto me ove godine ta regata zaobišla, sve što sam napisao isključivo baziram na svjedočanstvima mojih kolega koji su mi povjerili svoje dojmove o toj, veoma jakoj veslačkoj regati. Otkuda početi? Od onih najhrabrijih? Od onih koji sate i sate treniraju sami uz podršku trenera s obale, ovisni isključivo o vlastitoj snazi i tehnici, veslači koji su me oduvijek najviše fascinirali i kojima se najviše divim...skifisti.

Prvi dan prošao je poprilično dobro. Hrvatske posade zauzele su visoka mjesta u kvalifikacijama. Valent Sinković se kvalificirao prvim mjestom ispred predstavnika SiCG Lackova u finale A. Damir Martin se morao ogledati sa Andražom Krekom pa je u kvalifikacijama završio drugi no dobrim vremenom upao je u finale A. Tomislav Holi je kao i Marin Mladinić i David Šain završio drugi i nastupio u finalu B, dok je Sven Bohnec završio treći i nastupio u finalu C. U A finalu pobjedio je Potsdamer Wenzel, drugi je bio Krek, a Damšo je bio izvrstan treći, dok je naš Valent odmah iza njega četvrti. U finalu B, Šain je bio drugi, Mladinić treći, a naš Holi je zauzeo šesto mjesto, iako je prema pričama drugih, u samom finišu mogao napraviti mnogo više. Sven Bohnec bio je četvrti u finalu C.

Drugi dan, naš Valent pokazao je svima „kako se to radi“ osvojivši prvo mjesto pred Krekom (u zadnjih 500m) i pred starim zagrebačkim suparnikom Damirom Martinom pokazavši tako još jednom svoju kvalitetu. Od svjedoka sam čuo da je utrku odveslao na vrlo visokom tempu jako borbeno, a kada smo ga pitali kako je sve uspio „oprati“ odgovorio nam je kratko i jasno: „Bio sam nabrijan!“.

Ostali skifisti išli su drugi dan u dublove i osvojili dva prva mjesta (Holi i Bohnec i Šain i Mladinić). Kombinacija dvaju prvih juniorskih dvojaca sa Intercity regate M. Sinković-S. Matić i B. Malić-P. Malić veslali su 4- i prvi dan su bili 3. u kvalifikacijama i prvi u finalu C. Kažu da im kvalifikacijska utrka baš i nije „sjela“, a C finalom su bili zadovoljni. Imali su jedino tu nesreću da su sve Njemačke posade koje su se borile za reprezentaciju veslale 4- prvi dan, tako da je konkurencija bila vrlo jaka. Drugi dan su bili posljednji  -šesti i nisu previše zadovoljni tom regatom iako je i taj dan konkurencija bila strašno jaka. Rekli su da im jednostavno četverac „nije sjeo“.

Mladostaški dvojac bez-Antun Roca i Bojan Katnić prošao je poprilično dobro, osvojivši 4. mjesto u kvalifikacijama i treće mjesto u finalu B, dok su drugi dan bili izvrsni drugi! Svaka im čast pošto dečki i nisu imali puno vremena za uveslavanje i treniranje, napravili su izvrstan rezultat.

Cure u dublu su bile oba dva dana zadnje, tako da se prvi dan nisu plasirale niti u finale B, dok se finale C nisu održale. O mlađim juniorima čuo sam puno manje, navodno da je četverac bez (Rom, Gorup, Šain i Uroić) bio četvrti, a drugi dan treći. Sudić i Filipović su prvi dan u dublu bili četvrti, a drugi dan su, koliko sam ja shvatio, umjesto njih veslali Rubinjoni i Britvec i bili posljednji - peti.

Ostale rezultate nisam saznao. Nadamo se da će naše posade i dalje postizati ovakve dobre rezultate. Nadamo se da ćemo Stjepana, Martina i Bojana (a i ostale koji su trenutačno mlađi juniori) vidjeti i sljedeće godine u Münchenu u juniorskoj konkurenciji, kad će, kao godinu dana stariji, postići još veće uspjehe, a nas ostale, pogotovo Valenta, Antuna i Tomislava, u seniorskoj konkurenciji.

Nedjelja, 7. svibnja

U nedjeljna finala sudionici su se plasirali na osnovu subotnjih rezultata.

Sjajan rezultat postigao je Valent Sinković pobjedom u skifu za juniore, pobijedivši ne samo vječnog zagrebačkog rivala Damira Martina (koji je također bio odličan - treći), već i Slovenca Andraža Kreka, predstavnika Srbije i Crne Gore, Predraga Lackova, i ostale vrhunske juniore skifiste. Andraž je vodio cijelu utrku, a Valent je u zadnjih petsto metara ne samo nadoknadio preko pet sekundi zaostatka, već i napravio razliku od 2 sekunde. Za sada prenosimo izvadak iz rezultata te utrke, a više komentara, slika i komentare nastupa ostalih očekujemo po povratku naših veslača u Zagreb!

13:25 1. Lauf/Heat 500m 1000m 1500m 2000m
1 (6) CRO Croatian Rowing Federation Boot 2 2:02,96(2) 4:08,67(2) 6:10,47(2) 8:09,20

Subota, 6. svibnja

U subotnje A finale plasirao se prvim mjestom u grupi samo naš Valent Sinković u 1xJMA. Trešnjevčanin Damir Martin bio je u grupi sa Slovencem Krekom i ovaj puta izgubio, ali se i on plasirao, po vremenu. U poslijepodnevnom finalu je Damir bio treći, a Valent četvrti.

Većina naših predstavnika plasirala se u B finale.

Na slici: 4-JMA, treći u prednatjecanju, prvi u C finalu, ukupno četvrto vrijeme

Petak, 5. svibnja

Danas, u petak 5. svibnja rano ujutro na međunarodnu regatu u München otputovali su Valent Sinković (1xJMA, 2xJMA), Tomislav Holi (1xJMA, 2xJMA?), Martin Sinković i Stjepan Matić (4-JMA s Iktusom), Bojan Katnić i Antun Roca (2-JMA), Lucija Nuskern i Jelena Žunić (2xJŽA, Matija Sudić i Marjan Filipović (2xJMB, 4-JMB), Ivan Rom (1x i 4-), Marjan Uroić (4-JMB), Marko Gorup i Domagoj Šain (4-JMB).

Treneri posada su Darko Mikšić za juniore i Marko Dragičević za junore B. Očekujemo dobre vijesti, a sve možete i sami pratiti na stranici http://www.regatta.de. Regata počinje u subotu u jutro.

Prisjetite se lanjske regate! Na slici fotofiniš pobjedničkog dvojca na pariće: Valenta Sinkovića i Damira Martina.