Prethodno World Rowing Masters Regata, neslužbeno svjetsko veteransko prvenstvo, Beč 2009. Sljedeće

Nedjelja, 7. rujna 2009.

U Beču se od četvrtka, 3. rujna do nedjelje, 6. rujna 2009. održala do sada najbrojnija World Rowing Masters Regata. U četiri dana održano je 472 utrka. U četvrtak je bila ljetna vrućina. U petak je padala kiša i puhao je snažan vjetar u krmu. U subotu se razvedrilo, a puhao je snažan sjeverac, na mahove zaustavljajući lakše i slabije čamce. Tako smo vidjeli skifiste sedamdesetgodišnjake koji su stigli do deset metara do cilja, a onda ih je reful odnio na dvadesetak metara od cilja. Nerijetko su najsporije čamce iz prethodne skupine dostizali najbrži čamci iz sljedeće skupine. Bilo je prevrtanja, sudara, odustajanja, oštećenih čamaca i vesala.

Naš B osmerac zaustavili su Italijani skrenuvši pramcem u našu krmu; talijanski kormilar, ležeći u pramcu, sretno je izbjegao lopatu našeg vesla. Štete nije bilo, ali smo vjerojatno izgubili dva do tri mjesta u poretku i došli peti. Lošije je prošao Ilija Danilović koji je preuzeo skif u kojem se prethodni veslač sudario. Iliji se pred start prelomilo ranij napuklo veslo pa se i okupao. Ipak, sačekali su ga na startu te je došao drugi u E kategoriji. Većinu naših posada zbunjivala je i ciljna ravnina: svi smo mislili da je naš skul četverac (Goran, Ilija, Betlehem, Suk) premoćno pobijedio - fotofiniš je pokazao da su drugi za dvije stotinke sekunde. C osmerac je također za sitnicu izgubio treće mjesto. Konkurencija u veteranskom veslanju postaje sve oštrija. Pojavili su se ruski veslači, moskovski Dinamo, i gdje god su veslali, nadmoćno su pobijedili. Tako su bez medalja ostali i naši "pretplaćeni na pobjede", Riki, Jumbo, a nekoliko pobjeda ostvarili su Njonja, Križek, Kerim i Pajo i to u kombinacijama sa Amerikancima i Amerikankama. Napomenimo da je nastupio i naš ženski četverac bez kormilara!

U komunikaciji dobrodržećih staraca prevladavao je engleski jezik. Čulo ga se više i od domaćeg njemačkog, a Austrijanci i Njemci su bili najbrojniji veslači. Obraz nengleskih jezika spasili su Talijani. Kako bi koja talijanska posada nakon odveslane utrke došla na tribinu udvostručili bi buku i nakratko bi djelovalo da se utrke zbivaju u Italiji. Najsimpatičniji su bili Japanci. Četverce su nosili barem desetorica, a osmerce dvadesetorica, odreda niski i trbušasti, a još ih je toliko nosilo vesla, trenirke, strokemetre, svi naoružani svim vrstama kamera. Na worldrowing stranicama objavljeno je da je 60% muških i 50% ženskih sudionika iz Evrope svojedobno spadalo u veslačku nacionalnu ili međunarodnu elitu, dok je kod Amerikanaca obratno: 7% muškaraca svojedobno su bili elitni veslači, a čak 60% žena je počelo veslati tek u veteranskoj konkurenciji. Za Japance takove statistike nisu objavljene, ali bi se reklo da od onih koje smo vidjeli nitko nije veslao do veteranskih dana. Uostalom, sjećamo se da su još na masters regati u Zagrebu nabavljali upute za podešavanje čamaca, kupovali čamce i alate te veslačke početnice. Također se sjećamo da su njihova istraživanja pokazala da je veteransko veslanje jedno od najzdravijih zanimacija u starijim godinama, što je potvrdilo i istraživanje našeg Doktora, dr. Tomislava Smoljanovića.

Bilo je lijepo čuti zdušno bodrenje svih sudionika, posebno onih najstarijih. Nastupila su čak dva dublskula s prosjekom godina preko 86 godina, a u J kategoriji (preko 80 godina) bilo je devet skifista, devet dublskula, ženskih skul četveraca, četveraca s kormilarom, pa i osmeraca!

Mene je posebno razveselio nastup slovenskog Studentskog veslačkog društva u E kategoriji (iznad 55 godina). Očito da ni u Sloveniji Bolonja nije riješila problem vječnih studenata!

Austrijanci su po očekivanju odlično organizirali regatu; u pomoćnim službama bilo je za svaki jezik pojedinaca koji su ga govorili; nama je pomagala simpatična i susretljiva Liza, gradišćanska Hrvatica. Parking je bio besplatan, a pivo po četiri eura.

JJ


jedno od najvećih zadovoljstava: preuzimanje čamca uz vodu, bez nošenja do stalaka; B osmerac preuzima čamac od Amerikanaca

naše jedine predstavnice, 4- kreću u petnaestminutno čekanje za izlaz na vodu

16 Japanaca iznosi osmerac; na slici samo troje iz pratnje

ženski četverac čeka pred flosovima za izlazak na vodu

pet minuta kasnije: i dalje se čeka

konačno čamac na vodi; Njonja i Križek pomažu

odlazak s flosa; Dijana, Božena, Staša, Andreja

u međuvremenu i B osmerac je izborio mjesto na flosu, pri tome

je umalo ostao bez broja, tj 20 Eura

osmerac spreman, a Njonja je smislio kako skinuti broj, a ne vaditi čamac iz vode

Njonja i Križek, štrokerski par osmerca , četverca bez, mix osmerca i dvojca bez, većinu tih disciplina u dvije starosne kategorije

u finišu osmeraca B talijanski osmerac pogađa našu krmu

nakon raspetljavanja naši su zaostali dvije dužine

da  bi u cilju ušli unutar dužine sa skupinom; prvoplasirani dvije dužine naprijed

B8+ Ago, Libe, Hrvoje, Igor, Žugić, Miha, Rebić, Šiki, kormilar Debby

4x Ilija, Suk, Goran, Betlehem

Šika u prvom planu; tvornice, reciklaža otpada u drugom. Okoliš niti blizu našem Jarunskom jezeru