Prethodno Testiranje reprezentativnog četverca na pariće Sljedeće

Zagreb, 17. srpnja 2011.

Jučer je u prostorijama zagrebačkog kineziološkog fakulteta obavljeno testiranje morfološkog i funkcionalnog statusa veslača našh svjetskih prvaka. Pročitajte komentar voditelja testiranja, dr.-a Pavla Mikulića i komentar webmastera!


Martin Sinković, prvotestirani; temperatura zraka 17-18oC, vlažnost zraka 60%

displej programa koji prati desetak parametara kao puls, postotak od maksimalnog očekivanog pulsa, trenutna snaga, primitak kisika apsolutno i po kilogramu mase,

Bralić, Kempes, Martin, David, Valent

Pavle mjeri potkožne naslage

i glumi zaprepaštenje rezultatom

kako bi i sam istaknuo svoje "pločice"

Martin na 5% uzbrdice brzinom od 5 km/sat uklanja laktate iz tkiva nakon odrađenog ergometra

"Dobro jutro radni narode!"pojavljuje se Gajo, malo ranije nego u priči točno u podne

stiže fizioterapeut Golubiček s nasljednikom

David na zagrijavanju, Martin hodom na pokretnoj traci uklanja laktate iz mišića, Kempes i Damir sjede na stroju - vibratoru (lokalni štos: pustiti webmastera da sjedne na dotični stroj, onda stroj nenajavljeno uključiti pa umrijeti od smijeha dok se webmaster trese i lovi očale i zube po zraku i parketu) 
 

provjera prianjanja maske

osamnaesta minuta ergometra, na početnih 150 W svake se minute dodaje 25 W, završnica preko 500 W

David odstranjuje laktate

Damirov maksimalni izdah

primijeti promjenu boje glave prema prethodnoj slici!

podešavanje maske

od 150 W na početku testa

do preko 600 W u finišu

mjerenje postoka masti u tijelu na osnovu različite električne vodljivosti različitih tkiva

Valent

Ljudi, je li to moguće! Nikola ima veći rezultat od svih veslača! (naravno, radi se o postotku masnog tkiva)
     

Valent finišira pod budnom paskom

sve brojnijih stručnjaka - promatrača

tako da svi nisu stali na jednu fotografiju (Nino Saraga)
     

Komentar voditelja testiranja, dr.-a Pavla Mikulića

Kao što se vidi iz priloženih slika, ekipa reprezentativnog 4x obavila je i treću ovosezonsku provjeru morfološkog i funkcionalnog statusa u Sportsko-dijagnostičkom centru Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Prije kratkog osvrta na testiranje i glavne nalaze, samo mali uvod u priču:

Nakon inicijalnog, rekao bih redovitog i tradicionalnog godišnjeg testiranja veslača u 11. i 12. mjesecu 2010., u razgovoru sa trenerom dogovoreno je da reprezentativni 4x testiramo još dva puta tijekom sezone: krajem ožujka pred početak natjecateljskog perioda te ponovo sredinom srpnja po povratku iz Luzerna, dakle u špici natjecateljskog perioda. Ovo je bilo značajno zbog slijedećeg: do sada su veslači na testiranja dolazili isključivo kroz prvi dio pripremnog perioda, u 11. i 12. mjesecu. Takvim inicijalnim testiranjem dobiveni su morfološki i fiziološki profili veslača na početku sezone, dobiven je uvid u dobre i loše strane kondicijske pripremljenosti svakog veslača pojedinačno, no nakon toga nije bilo testiranja koja bi pratila promjene u navedenim profilima kroz sezonu i temeljem kojih bi se vršile korekcije u treningu. Dakle, ponovljenim testiranjima kroz sezonu po prvi puta imamo uvid u sezonske promjene u fiziološkim i morfološkim profilima vrhunskih veslača, a razumijevanjem tih promjena možemo istima i kvalitetno upravljati. Naravno, sve sa ciljem preciznog postizanja vrhunca forme na najvažnijim natjecanjima u sezoni. Da li moram spominjati da velike veslačke nacije (npr. Njemačka i Australija) ovakva testiranja obavljaju 3-4 puta u sezoni?

Budući da je posada 4x posada aktualnih svjetskih prvaka, dobivene vrijednosti na testiranjima možemo koristiti kao modalne vrijednosti za sve veslače (skulere) koji aspiriraju na najviše domete. Drugim riječima, možemo reći ovako: Ako želiš biti kompetitivan na razini medalja u skul disciplinama na najvećim svjetskim natjecanjima, kao temeljnu pretpostavku moraš zadovoljiti te i te vrijednosti fizioloških i morfoloških pokazatelja (morfološki pokazatelji – pokazatelji građe i sastava tijela). Ili, da ne pilim previše sa stručnom terminologijom, kako Nikola kaže puno jednostavnijim jezikom: „'Ko mi nema primitak kisika, dobit će odma' nogu u **cenzura**!“
Što se tiče samog testiranja, svaki se puta oduševim ozbiljnošću i profesionalnošću u pristupu testiranju od strane spomenute ekipe. Dečki su zaje**nti, no kada dođe vrijeme za odraditi test, naglo se uozbilje, svaki puta idu „do kraja“, a međusobno se bezrezervno bodre. To me posebno veseli jer sam uz posadu pomalo i emotivno vezan: imao sam čast biti prvim trenerom Valentu i Martinu kroz školu veslanja, prije nego je pok. Tomo izbrusio njihove talente u kadetima, a Darko i Nikola ih doveli do vrhunskih rezultata na svjetskoj razini u juniorima i seniorima. S druge strane, u Damirovom razvoju sudjelovao sam niz godina kao neformalni i povremeni savjetnik treneru Kempesu za pitanja iz područja kondicijske pripreme veslača i tempiranja sportske forme.

Dobar dio atmosfere sa testiranja može se vidjeti iz priloženih slika. Testiranje je rano ujutro otvorio Martin i odmah najavio da će ovaj dan biti poseban: toliko je bio nabrijan i motiviran za testiranje da je snagom provlaka potrgao zupčanike na ergometru. Naizgled bezizlazna situacija, no Nikola reagira promptno i šalje Valenta i Davida u klub po zamjenski ergometar. Nakon kraće pauze, Martin je usprkos defektu na opremi koji bi mnoge sportaše izbacio iz takta, ostao hladan ko špricer i odradio test maksimalno angažirano do kraja. Martin, svaka čast na ovakvom nastupu!

Nakon Martina na red je došao David, sa novom frizurom (ili bez nje?) koja minimizira otpor strujanja zraka. David se pojavio fino istesan, mjerenja su pokazala da ima najmanji postotak potkožnog masnog tkiva od svih članova posade, a njegov napredak u pokazateljima aerobne pripremljenosti u relativnom iznosi (u odnosu na test u ožujku) najveći je od svih članova posade.

Damir je bio treći po redu i propisno se razvalio na testu. Damir bi volio da se testiranje odvija bez dišne maske i da izmislimo neki drugi način analize izdahnutog zraka. Dok to ne izmislimo, ostaje činjenica da je Damir aerobno najbolje pripremljeni veslač u ekipi, o čemu svjedoči postignuta vrijednost maksimalnog primitka kisika.
Testiranje je zaključio štroker i to na način kako i doliči vođi ekipe. Valent je odveslao tehnički perfektno, birajući optimalan broj zaveslaja za svaku zadanu brzinu, dozirajući ulaganje snage tako da je gađao zadano opterećenje praktički u Watt precizno. Valent je imao najveći doseg u testu (izdržao je najveće zadano opterećenje) od svih veslača.

Za one koji vole konkretne podatke, neka od važnijih nalaza jesu slijedeći: Prosjek tjelesne mase ekipe je 95 kg, a udio masnog tkiva 13% (na razini pokazatelja iz 3. mjeseca). Prosjek maksimalnog primitka kisika ekipe je 6.51 L/min u apsolutnom iznosu, odnosno 69 mL/kg/min kada se isti promatra u odnosu na tjelesnu masu. U odnosu na prethodno testiranje u ožujku kada je prosjek ekipe bio 6.10 L/min, napravljen je napredak za 6.3%, a kod svih ispitanika primjetan je napredak u odnosu na prethodno mjerenje. Snaga zaveslaja pri kojem se postiže maksimalni primitak kisika u prosjeku iznosi 481 W. Anaerobni prag posada u prosjeku prelazi pri intenzitetu opterećenja 390 W, frekvenciji srca 180 otk/min i primitku kisika koji odgovara 90% maksimalnog primitka kisika. Sve ove pokazatelje, kako ovdje navedene prosječne vrijednosti tako i individualne vrijednosti za svakog veslača posebno, Nikola će iskoristiti na Peruči za završno brušenje forme pred SP. Trenersko znanje i veliko iskustvo je tu, posada je vrhunski pripremljena i motivirana, a ja im želim mir i kvalitetan rad i u ovim završnim pripremama uz maksimalnu podršku svih nas koji smo na neki način vezani uz trenera i posadu. Vrhunski rezultat, kao posljedica svega prethodno navedenog, prirodno dolazi kada je to najvažnije.

Do slijedećeg viđenja na web stranicama HAVK Mladost,

Pozz svim čitateljima!

Pavle Mikulić

Komentar webmastera

Iako je testiranje bilo planirano daleko unaprijed, dobro se uklopilo u trenutna zbivanja, te je riješilo pitanja koja su se nametala nakon nedjeljnog finala u Lucernu. U nedjelju je Damšo imao virozu, ali je, kao i obično, stisnuo zube i izveslao utrku. Većina nas, koji s ushitom i strepnjom pratimo našu najbolju posadu, radije bismo da je sa svojim problemima bio upoznao vodstvo. Ipak, valja priznati da je upravo preuzimanje teškoća na sebe važan dio pobjedničkog mentaliteta ove posade. Uostalom, sjetimo se da je slično bilo i na prvoj regati svjetskog kupa, kad je Valent čak dospio na infuziju!

Rezultati testiranja pokazuju da su sva četvorica u izvrsnoj formi, po planu za ovaj dio sezone. Nisu niti pretrenirani, niti podtrenirani, a nema ni posljedica bolesti.

Bilo je poučno čuti komentare dr.-a Pavla Mikulića i prof. Nikole Bralića. Rezultati ovakovih testiranja Britanaca, Francuza, Nijemaca načelno nisu javno dostupni, ali neki su ipak objavljeni u znanstvenim časopisima. Pri tome nisu objavljena imena ispitanika, ali se iz nacionalnosti, antropometrijskih mjera i nabrojanih rezultata na OI i svjetskim prvenstvima dade pogoditi o kojim se veslačima radi. Primitak kisika je nešto veći kod rimenaša nego kod skulera. Rezultati naših veslača su u rangu rezultata olimpijskih pobjednika i potvrđuju da se radi o sasvim izuzetnim sportašima.

Uskoro po završetku testiranja četverac je otputovao na daljnje pripreme na Peruču.